Bitcoin

Historia bitcoina

Bitcoin to najstarsza kryptowaluta, która jednocześnie wzbudza największe emocje. Tych, którzy decydują się zainwestować w bitcoiny nie brakuje. Tym razem skoncentrujemy się na historii bitcoina, przedstawiając z niej najważniejsze fakty.

Bitcoin w obecnie znanej nam formie powstał w roku 2008. Autorem bitcona jest Satoshi Nakamoto. Należy jednak zaznaczyć, że jest to wyłącznie pseudonim. Dotychczas nie udało się ustalić prawdziwych personaliów twórcy najsłynniejszej kryptowaluty. Manifest autorstwa Nakamoto, w którym opisane zostały zasady, na jakich działa sieć bitcoin opublikowane zostały w październiku 2008 roku na metzdowd.com.

Wprawdzie zasady działania sieci bitcoin znane były już w październiku 2008 roku, to do użytku projekt wszedł dopiero kilka miesięcy później, bo w styczniu 2009 roku. Przyjęto, że 3 stycznia o godzinie 18.15 bitcoin narodził się w praktyce. Pierwszy blok, który został wykopany jeszcze przez Satoshiego nazwano „Genesis”.
Pierwsza transakcja z użyciem bitcoinów została wykonana zaledwie dziewięć dni po tym, jak utworzono ich pierwsze pięćdziesiąt. Dziewięć miesięcy później bitcoin po raz pierwszy pojawił się na giełdzie New Liberty Standard. Jego wartość wyceniono wówczas na tysiąc trzysta dziewięć BTC za jednego dolara. Kurs nie był więc imponujący i z pewnością nie zapowiadał tego, co miało się stać później.

Pierwsza płatność bitcoinem miała miejsce w 2010 roku. Laszlo Haneycz zapłacił BTC za dwie pizzę. Transakcji dokonano na Florydzie. Dzisiaj miejsc, w których można płacić bitcoinami nie brakuje. Znaleźć można je nawet w naszym kraju.

Czy warto inwestować w kryptowaluty (bitcoina)?

Kryptowaluty to gorący temat ostatnich lat. Większości z nas kojarzą się oczywiście z bitcoinem, czyli najbardziej znaną kryptowalutą. Milionom ludzi na świecie sen z powiek spędza możliwość inwestowania w kryptowaluty. Czy jest to opłacalne? Na czym to polega? Spróbujmy poszukać odpowiedzi.

Inwestowanie w kryptowaluty to doskonały pomysł dla wszystkich szukających niestandardowych możliwości ulokowania pieniędzy. Wspomniany we wstępie bitcoin jest pierwszą kryptowalutą. Początkowo przyciągał naprawdę wyraźnymi, znacznymi skokami wartości. W efekcie osoby, które zdecydowały się w niego zainwestować mogły liczyć na naprawdę wysokie stopy zwrotu. Przyczyniło się to do jego ogromnej popularności i wzrostu zainteresowania.

Co zachęca do inwestowania w kryptowaluty?
Regularnie rosnące ceny kryptowalut to bez wątpienia skuteczny wabik dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad tym, czy warto w nie inwestować. W ostatnim czasie widać jednak, że wzrost wartości bitcoina nie postępuje już tak szybko. Jednocześnie ci, którzy decydują się na takie niecodzienne inwestowanie mogą liczyć na naprawdę niemały zysk. Podkreślić należy w tym miejscu, że kryptowaluty nie są zagrożone inflacją. Ich liczba jest ograniczona i nie ma możliwości ich „dodrukowania”. Jest to czynnik, który sprawia, że inwestowanie w kryptowaluty jest mniej ryzykowne niż inwestowanie w walutę tradycyjną.

Inwestowanie zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Podobnie jest w przypadku kryptowalut. Zyski jednak, jakie można w ich przypadku osiągnąć są naprawdę duże