Giełdy kryptowalut

Giełda kryptowalut: co to takiego?

Kiedy w 2008 roku pojawił się bitcoin, nikt nie przypuszczał, że ta wirtualna waluta zrobi taką karierę. Dzisiaj jej wartość jest naprawdę bardzo duża, a tych, którzy chcieliby wejść w posiadanie chociaż jednego BTC nie brakuje. Miejscem, gdzie możemy kupić kryptowalutę – nie tylko najbardziej znane bitcoiny – jest giełda kryptowalut. Przyjrzyjmy się temu miejscu bliżej.

Co to jest?
Giełda kryptowalut z założenia jest miejscem pod pewnymi względami podobnym do zwykłej giełdy. Umożliwia kupującym i sprzedającym spotkanie oraz zrealizowanie transakcji. W jej przypadku nie możemy jednak mówić o żadnym realnie istniejącym miejscu, w którym mogłaby być dokonywana wymiana handlowa. Giełda kryptowalut ma charakter czysto wirtualny.

Jak można na niej kupować?
Giełda kryptowalut daje nam dwie możliwości zakupu. Pierwsza to wykup bezpośredni od właściciela giełdy. Drugi polega na kontakcie ze sprzedającym.

Decydując się na wykup bezpośredni, możemy być pewni, że transakcja przebiegnie naprawdę bardzo szybko. Jest prosta i nie zajmie nam wiele czasu. Jednocześnie musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, którymi są opłaty manipulacyjne. Z tego powodu większość chcących kupić bitcoiny czy inną wirtualną walutę na giełdzie stawia na zakup od sprzedających. To rozwiązanie, w którym nie ma żadnych dodatkowych opłat.

Najbardziej znane giełdy kryptowalut
Obecnie działa kilkanaście giełd kryptowalut. Do tych najbardziej znanych zalicza się Bithumb, Bittrex oraz GDAX. Ilość giełd, na których można zakupić kryptowalutę jest jednak zdecydowanie większa.